Za około 6 miesięcy wejdą w życie istotne zmiany przepisów ustawy z 7.7.1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r., poz. 1186 ze zm.; dalej PrBudU). Od dłuższego czasu przepisy PrBudU nie podlegały większym korektom. Przed kilkoma laty głośno było o przygotowanym wówczas Kodeksie urbanistyczno-budowlanym, lecz prace nad nim zostały wstrzymane.
Oczekująca na wejście w życie ustawa o zmianie ustawy – Prawo budowlane nie zawiera zmian, które można by nazwać rewolucyjnymi, wręcz przeciwnie. Nowe przepisy znacząco porządkują funkcjonujące od lat przepisy i wprowadzają korekty wielokrotnie modyfikowanych norm, które w wielu przypadkach na skutek licznych nowelizacji stały się mało czytelne. Ponadto, jak wskazano w uzasadnieniu projektu ustawy, potrzeba wprowadzenia zmian wynika z konieczności uproszczenia i przyspieszenia procesu inwestycyjno-budowlanego oraz zapewnienia większej stabilności podejmowanych w nim rozstrzygnięć.
Zapraszam Państwa do zapoznania się z moją publikacją nr:
DOI: 10.32027/NIER.20.3.3
W Profesjonalnym Serwisie Prawniczym C. H. Beck pod adresem:
https://czasopisma.beck.pl/nieruchomosci/artykul/bledy-w-sposobie-okreslania-wskaznikow-zabudowy-w-decyzjach-o-ustaleniu-warunkow-zabudowy-i-zagospodarowania-terenu/
Druga część dostępna pod adresem:
https://czasopisma.beck.pl/nieruchomosci/artykul/czekaja-nas-zmiany-w-ustawie-prawo-budowlane-czii/